Iskolánk 2013. március 1-je és április 30-ika között a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány (DIA), az Európai Bizottság valamint a Nyílt Társadalom Intézetért Alapítvány OSIYOUTH Program támogatásának keretében sikeresen megvalósította a „Vitakészségek fejlesztése szegregált környezetben élő, halmozottan hátrányos fiatalok körében” című disputa pályázatát. Az eltelt két hónap során intézményünk mind a négy tagintézményében vitaköröket hoztunk létre, amelyekben a helyi koordinátorok hétről-hétre készségfejlesztő foglalkozásokat tartottak. A pályázati program során a DIA munkatársa, Kiss László folyamatos szakmai segítségével támogatta munkánkat legyen szó a programok megvalósításáról vagy a kollégák szakmai továbbképzésének biztosításáról.

A két hónap alatt lehetőségünk nyílt arra, hogy új kapcsolatokat építsünk ki. Sátán 2013. április 25-én a budapesti Pince Klub hátrányos helyzetű fiataljai találkoztak a sátai disputásainkkal egy közös képességfejlesztő foglalkozás keretében. A jövőben tervezzük a pesti szervezettel való további együttműködést.

A program a saját tagintézményeink közötti kapcsolatokat is megerősítette, hiszen a földrajzi széttagoltság miatt a gyerekeink viszonylag kevés alkalommal találkoznak egymással. Az ózdi tagintézmény külön kiemelkedő szerepet kapott a program során, hiszen kétszer is teret adott disputás találkozóknak. 2013. április 4-én témanapot tartottunk, majd ezt követően 2013. április 30-án vitaversenyt szerveztünk a disputa köreink között, amely egyben a projektünk lezárását is jelentette. A pályázat azért is fontos mérföldkő, mert iskolánkban eddig viszonylag kevés házi (tanulmányi) verseny volt. A programsorozat zen a helyzeten is változtatott. Az említett verseny során emberjogi témákat (nemek közötti egyenjogúság, a szegénység és az oktatás összefüggései) boncolgathattak diákjaink. Rendezvényünkön szakértőként és a zsűri tagjaként részt vett Liska Márton, az Amnesty International – Magyarország képviselője. Intézményhálózatunk az Amnesty módszertani iskolájaként működik. Ezt a kapcsolatot jelen projekt segítségével egy újabb kapcsolódási ponttal bővítettük. A négy telephely egy-egy négy főből álló csapatot állított ki, amelyek közül első a sátai csapat lett (tagjai: Váradi Róbert, Harkály Attila, Harkály Alexandra, Váradi Liliána). A zsűri nem csak a legjobb csapatot választotta ki, hanem a legjobb szónokokat is, akik a következők voltak: Barkóczi Renáta (Ózd), Erdei Nagy Melinda (Alsózsolca), Beri Amália (Sajókaza) és Váradi Róbert (Sáta).

A disputa pályázat lehetővé tette, hogy az intézményünkön belül létrejöjjenek a vitakörök, amelyek vezetésére mindenhol lelkes munkatársak (Bakos Lehelné Emese, Fekete Norbert, Hronyecz Katalin, Koós Zsuzsa és Varga Attila) vállalkoztak. Erre az alapra szeretnénk a továbbiakban is építeni, újabb pályázati programokba, szakmai-módszertani továbbképzésekbe bekapcsolódni, hogy mindezek eredményeképpen az ámbédkáros diákok nyugodt szívvel, jól felkészülve indulhassanak különböző országos vitaversenyeken is.